Фејс и Инстаграм највероватније неће отићи, али шта ако оду?

У задње време често круже приче о томе како ће власник друштвених мрежа Фејсбук и Инстаграм, компанија Мета, можда морати да се повуче из Европе због нових регулација ЕУ о заштити личних података. Наводно, забрањивање трансфера података европских корисника на америчке сервере је нешто што онемогујуће једну од највећих корпорација нашег времена да послује на највећем тржишту на планети са преко пола милиона житеља.

Ако није јасно из мог почетног излагања, укидање Фејса скоро па сигурно неће бити. Жао ми је људи, ипак ћете морати ви да се бринете о свом менталном здрављу које уништавате блејањем на друштвеним мрежама, а не да чекате да вас ЕУ својом регулацијом о заштити личних података спаси. Добро, „спаси“ је можда овде прејака реч, већина би нашла нову дрогу у облику неке нове друштвене мреже, што је питање којим овде желим да се бавим.

Забраном ФБ и ИГ, који поново 99% сигурно се неће десити, ствара нови простор на највећем тржишту на планети. Озбиљно, где ћемо отићи онда? Моји зумери ће бити на Тиктоку још више, свако са неким мишљењем ће бити на Твитеру, можда Редит доживи појачање и то ми се некако чини да је то од познатијих мрежа. Међутим, то не употпуњава рупу на тржишту, бар не у потпуности. Твитер и није нека мрежа за масовно дељење слика као што је то Инстаграм, а и проблематично је да се напише дужи текст (тј. просечан левичарски мим) због ограничења слова по твиту.

Тикток је тек не практичан за садржај који делимо на ИГ и ФБ. Једноставно, замена за та два мора да буде клон који слично функционише. Вконтакте, такозвани руски Фејсбук, можда може да успе у Србији али у Европи дефинитивно неће због истих разлога који би, а у реалности неће, отерали Мету. Тиме остају други клонови који би били 🇪🇺европски🇪🇺 и, бар на почетку, идентични.

Тиме свиме речено, постоји други пут од тог. Постоји ствар која се зове Федиверс, који је најлакше речено скупина међусобно повезаних сервера на којима се налазе инстанце различитих друштвених мрежа које могу да међусобно интерактују много више него што то тренутне популарне друштвене мреже могу. Практичан пример: замислите да преко Инстаграма лајкујете објаву са Фејса, па гледате видео са Јутуба без тога да сте напуптали мрежу већ да сте сво време били у њој. Да, то је све један децентрализовани универзум друштвених мрежа.

Међутим, главне предности бих навео да су те да ви, ако желите, можете да покренете своју верзију неке од тих друштавених мрежа са вашим правилима и тако градите своју мрежу. Ви онда можете да блокирате друге сервере, тј. инстанце, других мрежа чиме се повезујете са онима којима то желите. Ту имамо један леп пример друштвеног организовања када су се гомила инстанца одлучиле да блокирају ултра десничарску мрежу Габ, који је на крају и отеран. У таквој ситуацији, борци жа слободу „говора“ губе своју маску антикорпоратизма и покажују се као оно што су – борци за слободу мржње.

Најпознатија друштвена мрежа на Федиверсу је Мастодон, који је сличан Твитеру али има разлике. За почетак, ви имате три линије где вам стижу објаве. Имате своју личну, где ви можете да видите тутове (њихова верзија твитова која подржава 500 и кусур карактера) од људи које пратите, људи са ваше инстанце тј. сервера, и глобална линија где се налаже тутови са свих инстанци са којима је ваша повезана. Као што читате, слична је Твитеру али има и разлика. Федиверс верзија Фејса би била Дијаспора, међутим њу никада нисам користио па не могу о њој да причам.

Све у свему, Фејс ће остати и ово је само мојих 5 динара за ову тему. Нико унутар капиталижма не може да побегне од гвоздених закона тржишта због чега Мета неће напустити Европу.